Monkey Shoulder
Skotská whisky

Veselá, hravá, nápaditá, přístupná a velmi dobře spolupracující - přesně taková je unikátní blended malt whisky (vyrobena pouze ze sladových whisky) míchaná v relativně malých limitovaných várkách ze sladových whisky z palíren Kininvie, Glenfiddich a Balvenie (dobře zapamatovatelná zkratka KGB).
Unikátní pocta všem bývalým pracovníkům ve sladovnách, u nichž v dřívějších dobách docházelo pravidelným přehazováním sladu dřevěnými lopatami k deformaci vrchní části těla - odtud název Monkey Shoulder. Jedná se o směs whisky, která zrála v sudech po bourbonu po dobu 6 až 12 let.
Koupit- Země původu Skotsko
- Oblast Skotsko
- Obsah alkoholu 40 %
- Rok založení 1886
- Kategorie Skotská whisky
- Barva sytě zlatá
- Chuť Smetanová, bohatá, zpočátku medová sladkost, vanilka, mléčná karamelka, postupně narůstající kořenité tóny, čerstvě sušené seno
- Aroma Kulaté, středně robustní, sladké citrusy, vanilka, lehce pikantní kořenitost skořice, hřebíčku a muškátového oříšku, mléčná čokoláda, jemná máslová sušenka, med, na pozadí lehce sladové tóny s příjemnou dřevitou suchostí
- Závěr Jemně kořenité, sladké medové tóny vyvážené lehkou dřevitou suchostí
Další Skotská whisky
-
Grant's Sherry Cask Finish
Skotská whisky
-
Grant's Family Reserve
Skotská whisky
-
Grant's 18 let
Skotská whisky
-
Monkey Shoulder
Skotská whisky

Historie Monkey Shoulder
Historie společnosti William Grant & Sons, která stojí za výrobou whisky Monkey Shoulder sahá do roku 1887, kdy William Grant založil svoji první palírnu Glenfiddich.
O pět let později William Grant založil svoji druhou palírnu Balvenie. Třetí palírnou, která patří do portfolia společnosti, je palírna obilné whisky, palírna Girvan, založená v roce 1963.
V roce 1990 společnost otevřela svoji čtvrtou palírnu, palírnu sladové whisky Kininvie, která leží v těsné blízkosti palírny Balvenie v Dufftownu. Pátou palírnou, kterou společnost otevřela, byla v roce 2007 palírna sladové whisky Ailsa Bay, která stojí v areálu palírny Girvan.
-
1886
William Grant a jeho rodina vlastníma rukama postavili palírnu Glenfiddich.
-
1892
William Grant zakoupil pozemky u hradu Balvenie včetně panského sídla, zvaného Nový balvenijský hrad (New Balvenie Castle), které přestavěl na druhou palírnu – Balvenie.
-
1898
Krize způsobila krach destilerky Pattison, největšího výrobce blendované whisky. Proti krizi bojují i Grantovy destilerky a vzniká blendovaná William Grant’s Finest Scotch Whisky, zkráceně Grant’s.
-
1905
John Grant prodává otcovu whisky v Kanadě, stejně jako jeho bratři, kteří v rodinné firmě zastávali práci obchodníků.
-
1909
Charles Gordon (zeť Williama Granta) podnikl obchodní cestu přes Indii, Čínu, Japonsko až do Austrálie a na Nový Zéland.
-
1914
Společnost William Grant & Sons má na 60 poboček a exportuje whisky do 30 zemí.
-
1923
William Grant umírá, ale společnost William Grant & Sons řídil až do své smrti. Jeho odkaz je stále živý mezi jeho potomky, kteří dodnes vedou společnost jako rodinnou firmu.
-
1994
Společnost William Grant & Sons kupuje 30 % společnosti Highland Distillers, která vyrábí whisky značek Macallan, Highland Park, Black Bottle a Famous Grouse.
-
2005
Vznik whisky Monkey Shoulder.