Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Kapské město: Pulzující brána Afriky

24. 7. 2016

Kapské Město je fenomén. Mnozí ho považují za jedno z nejkrásnějších měst na světě a kulturní i turistickou tepnu, která pulzuje horkou krví snad všech národů světa. Obrazně i historicky zároveň představuje bránu do Afriky. Bránu, která se otevře každému, kdo má zájem.

Už když v 15. století portugalští námořníci obeplouvali jižní břehy Afriky, ohromila je malebná zátoka pod dominantní Stolovou horou svou krásou, klidem a strategičností. Přístav zde začali budovat Holanďané, kteří také položili základ jak krásné koloniální architektuře, tak dodnes přetrvávající multikulturnosti.

Aby si neznepřátelili původní obyvatelstvo, dováželi otroky z Indie a Číny. Azyl poskytli francouzským protestantům a vystěhovalcům z mnoha dalších zemí. Zatímco s místními se jim dařilo žít v relativním míru, střetům s Brity se nevyhnuli. Ti po získání Kapska vtiskli zemi svůj ráz a také disciplínu. Nepřetržité půtky a radikálnější styl kolonizace vytlačovaly původní obyvatele, včetně holandských farmářů, dál na sever.

To vše připravilo podhoubí pro takové Kapské Město, jaké vás dnes přivítá. Ať už hledáte zábavu, bary, hudbu, nákupy, atmosféru či zvířata, treky, rybaření, odpočinek a romantiku, jste v Kapském Městě správně. Samotné srdce města kolem Long Street a viktoriánského komplexu V&A Waterfront nabízí vše.

Ulice jsou plné muzikantů, narazíte tu na jednotlivce s doma vyráběnými nástroji z plechovek od oleje, černošské sbory, dixielandové kapely i zcela moderní elektronickou hudbu. A samozřejmě také na mnoho vyhlášených míst, kam lze zajít na dobrou whisky.

 

Stovky láhví i výborné koktejly

Mezi nejrespektovanější podniky patří Bascule Whisky Bar, který se nachází přímo v srdci starého přístavu. Neuvěřitelnou nabídkou i ochotou a znalostí personálu velmi mile překvapí.

V nabídce má několik set láhví včetně široké škály třicetiletých a starších whisky. Na baru má své čestné místo například Glenfiddich 40 let a Glenfiddich 50 let či stejně staré Glenfarclasy. Přidanou hodnotou je výhled na Stolovou horu a do zátoky se slunícími se lachtany.

Mimo přístav, v historickém centru u společenské tepny Long Street se nabízí další možnost k odpočinku u whisky. Baghdad Cafe & Whisky Bar, který názvem a částečně i interiérem nezapře inspiraci Orientem, svou nabídkou whisky lehce překračuje dvě stovky.

Vyhlášený je míchanými nápoji na bázi tohoto destilátu, které jsou nejen velmi zdařilé, ale také cenově příznivé.

Z druhé strany Stolové hory, v místě zvaném Camps Bay, je situován třetí zajímavý whisky podnik. Tvoří součást moderního resortu UMI nedaleko pláží a jmenuje se prozaicky The Whisky Bar.

Jeho nabídka čítá pouze kolem sta láhví, velkým plusem je však skvěle zpracované whisky menu, v němž kromě očekávaných informací naleznete i bodové hodnocení Jima Murraye.

Alespoň na pár dnů

Základní nabídka whisky ovšem patří ke standardu většiny originálních afrických restaurací. Tou nejvyhlášenější a bohužel také asi nejturističtější je Mama Africa. Za návštěvu ale určitě stojí.

Stejně jako ve většině restaurací má v nabídce převážně blendované whisky, ovšem ani milovník single malt tu nepřijde zkrátka. V menu samozřejmě nechybí nejčastější „singlovka“, na niž lze na jihu Afriky narazit, a to Glenfiddich 12 let

Kapské Město pro většinu z nás není destinací vhodnou pro víkendový výlet, mnohem častěji bývá součástí nějaké obsáhlejší cesty po jižní Africe.

Optimální je zařadit jeho návštěvu na konec putování, nikoliv na začátek cesty. Velkou chybou by bylo nenechat si na něj alespoň pár dní, protože si vás získá a nebudete chtít pryč. A o to raději se budete vracet.

autor: Jakub Moravec

Diskuse

Diskuze neobsahuje žádné komentáře.

Odpověď na: X