Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Párování whisky s pokrmy

22. 8. 2016

Většinu mého dospělého života provázejí dvě obsese – jídlo a whisky. Bylo proto naprosto logické, že jsem se je asi tak před 15 lety rozhodl spojit. Když jsem tehdy s párováním whisky a jídla začínal, mnozí „odborníci“ pohoršlivě ohrnovali nos. Jejich základní argument zněl, že whisky je vhodná maximálně jako digestiv, neboť svou výrazností zcela zabijí chuť podávaného pokrmu a naopak jídlo potlačuje veškeré jemné nuance degustované whisky. Nic však není více vzdáleno pravdě.

Párování whisky s pokrmy

Milujete-li whisky, není důvod odříkat se jakýchkoliv kombinací. Můžete třeba využít podobnosti jednotlivých ingrediencí a vzájemně je doplnit či podpořit – například taková pošírovaná hruška se zmrzlinou, pokapaná oloroso sherry dokonale vynikne v kombinaci s 18letou Glenfiddich.

Jednotlivé ingredience lze ovšem využít mnohem kreativněji. Whisky totiž vzhledem ke svému charakteru umožňuje při správné kombinaci s jídlem vytvářet nové a mnohdy nečekané a překvapivé chutě.

Je to podobné jako u parfémů: vezmete dvě různé ingredience určité charakteristiky a jejich smícháním vytvoříte něco naprosto nového. Krásným příkladem je kombinace suflé z hořké čokolády a výrazně kouřové whisky Port Charlotte, jejímž výsledkem je překrásná sladce ovocná chuť.  

Důkladné znalosti a pečlivý výběr

Abyste byli s výsledkem párování spokojeni, je dobré dodržovat několik pravidel. Základem všeho je whisky skutečně znát. Ne jeden nebo dva druhy, ale co možná nejširší spektrum. Neustále ji zkoušejte a vše si ukládejte do paměti. Vzdělávejte svůj čich a svoji chuť, naučte se poznávat i ty nejjemnější rozdíly v pro laiky na první pohled totožných destilátech.

Pravda, není to zrovna nejlevnější způsob, ale skutečně jediný, jak whisky opravdu poznat. Dalším neoddiskutovatelným pravidlem je práce se skutečně kvalitními produkty a jejich pečlivý výběr.

Sebelepší whisky může „odrovnat“ nešetrně vybraný či špatně připravený pokrm, stejně jako jídlo připravené michelinským šéfkuchařem může být zcela zničeno nesprávně zvolenou či nekvalitní whisky. A dokonce i velmi kvalitní a výtečná whisky nesprávně spárovaná s velmi kvalitním pokrmem může zanechat v lepším případě velmi rozpačitý dojem.  

Rovnováha i soulad protikladů

Důležité je udržet mezi pokrmem a whisky rovnováhu. Vyplatí se najít určitý spojovací prvek, který těmto dvěma individualitám umožní vést dialog. Jakmile přejde v monolog, kouzlo harmonie zmizí.

Ovšem stejně jako v životě i při párování lze velmi zajímavých výsledků dosáhnout kombinací naprosto odlišných charakterů, například sladkého s hořkým či kouřového s výrazně sladovým.

 


 

Raději se také vyvarujte párování whisky a pokrmů stejné charakteristiky – například kombinace kouřové whisky a uzeného lososa je podlým útokem na chuťové buňky.


 

Jen je třeba pečlivě vybírat a nesnažit se šokovat za každou cenu. Raději se také vyvarujte párování whisky a pokrmů stejné charakteristiky – například kombinace kouřové whisky a uzeného lososa je podlým útokem na chuťové buňky. Whisky chuť ryby úplně potlačí a její kouřovost se bude přetahovat s uzeným charakterem lososa.

Obecně také platí, že lehké jde dobře do páru s lehkým a těžké s těžkým. Používáte-li whisky už k přípravě pokrmu, bude pravděpodobně stejný typ whisky vhodný i pro párování.

I při přípravě pokrmu však dodržujte základní pravidlo jako u vína: na vaření se špatné víno nepoužívá neboli víno, které byste nepili, nepoužívejte ani v kuchyni.

Řiďte se vlastními chutěmi

Při párování whisky s několikachodovým menu je dobré hledět na co možná největší variabilitu. Nikoliv pokrmů, ale whisky. Podávat během celé večeře jen jeden typ whisky může být dost nudná záležitost, která jinak zajímavě připravený večer lehce zabije.


 

Zkuste sestavit menu tak, aby bylo možné jednotlivé pokrmy párovat s rozličnými whisky


 

Zkuste sestavit menu tak, aby bylo možné jednotlivé pokrmy párovat s rozličnými whisky. Začněte od těch jemnějších a jednodušších, končete nejvýraznějšími a nejsložitějšími.

Pokuste se prostřídat jednotlivá párování tak, aby whisky, které se s daným jídlem pojí a vzájemně doplňují, byly občas doplněny chodem, u nějž destilát s pokrmem vytváří naprosto nové a překvapivé chutě.

A nejdůležitější rada na konec: řiďte se vlastními chutěmi a zkušenostmi. Každé jídlo je jiné a to, že od jednoho kuchaře perfektně sedí k vybrané whisky, zdaleka neznamená, že tomu tak bude, když je připraví někdo jiný.

Ostatně i svíčková od maminky chutná naprosto jinak než ta připravená někým jiným. Každý kuchař má vlastní chutě, suroviny i postupy, proto se vždy před finální přípravou menu ujistěte, že jsou jednotlivé whisky a pokrmy v dokonalé shodě a přesně podle vašich představ.  

 

Inspirace pro dokonalý pár

Glenfiddich 12 let & tenké plátky jemně uzeného lososa ochucené citronovou trávou, medem a limetovou kůrou

Tullamore D.E.W. 10 let & zapečený kozí sýr s medem a oříšky

Balvenie 21 let PortWood & grilované jehněčí s fazolkami

Port Charlotte & variace sýrů s modrou plísní – Roquefort, Blue Stilton, Stropshire Blue

 

Autor: Vašek Rout

Diskuse

Birkov

18. 10. 2018 19:01

Čekal jsem, jaké se dozvím zajímavé kombinace whiskey s jídlem, zatím co tu upíjím 16letou Lagavulin. A nakonec je tu zmínka o tullamore a glenfidish, autor asi nakupoval v albertu.. Z jídla pak zmínit naprosto klasické kombinace.. no po 15letech zkušeností byla má očekávání od autora mnohem vyšší

Odpovědět

Odpověď na: X