Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Palírna The Balvenie

6. 4. 2016

Sjíždím z kopce a moje čichové buňky velí k pohotovosti. Libá vůně, jež slastně atakuje moje chřípí, jim dává více než zřejmě najevo, co je čeká. Není divu. Nacházím se ve městě Dufftown, kde je snad nejdražší vzduch v celém Skotsku, a mým cílem je palírna Balvenie.  

Palírna The Balvenie

Dufftownu se přezdívá hlavní město skotské whisky. Důvod je prostý: na 1250 obyvatel tu připadá šest funkčních palíren (Balvenie, Glenfiddich, Kininvie, Mortlach, Glendullan a Dufftown) a další tři uzavřené (Convalmore, Parkmore, Pittyvaich).

První z nich, The Balvenie, byla vybudována v roce 1892 pod jménem Glen Gordon. Je nenápadně schována mimo hlavní silnici, a tak první, co při příjezdu spatříte, je budova dnes již uzavřené palírny Convalmore, jež v současnosti slouží jako sklad pro zrající whisky.

Pokud ji však objedete, dostanete se na parkoviště a palírnu The Balvenie před sebou budete mít jako na dlani.  

Hořící krb a raritní vzorky

Na prohlídku je třeba se předem objednat, koná se to totiž pouze dvakrát denně a velikost skupiny je limitována rozlohou degustační místnosti, která pojme pouze osm osob. Vše začíná u hořícího krbu v nenápadném viktoriánském domku.

Poté zavítáte do provozu, prohlédnete si bednárnu a projdete také kolem pro veřejnost uzavřené palírny Kininvie, jež zahájila výrobu v roce 1990 a až na výjimky se zaměřuje na míchané whisky.

Na závěr prohlídky se vrátíte zpět do domku, kde na vás čeká odměna: posazeni okolo stolu ochutnáte mnohdy velmi raritní vzorky whisky The Balvenie. Odnést si ale můžete i něco s sebou: ve skladu číslo 24 si lze za 25 liber přímo ze sudu whisky vlastnoručně nalahvovat.  

Vše z vlastních zdrojů

To, co z The Balvenie dělá v určitém smyslu solitér mezi skotskými palírnami, je její záběr. Jde totiž o jedinou palírnu skotské whisky, která kompletní výrobu zabezpečuje vlastními silami, z vlastních zdrojů a na jednom místě.

Patří jí farma, která produkuje ječmen pro sladování (i díky tomu The Balvenie jako jedna z mála palíren nemusela pro nedostatek obilí přerušit během obou světových válek svou činnost), má svou humnovou sladovnu (ze 105 palíren ve Skotsku jí disponuje jen 7), bednárnu, měditepeckou dílnu i lahvovnu – prostě vše, co je k výrobě whisky potřeba.

Zároveň je to i překrásná stavba, která nezapře svůj původ. Nejstarší budova v areálu totiž vznikla přestavbou šlechtického sídla z 18. století. V neposlední řadě je třeba zmínit i to, že jde o jednu z posledních ryze rodinných palíren ve Skotsku – již po pět generací patří jedné rodině.


 

Balvenie Distillery

Oblast: Speyside

Rok založení: 1892

Období provozu: nepřetržitě

Majitel: William Grant & Sons

Malt master: David Stewart

Roční kapacita: 6,8 milionu litrů

Nejprodávanější whisky: 12letá Balvenie

Zajímavé plnění: DCS Compendium – pocta Davidu Stewartovi, 25 láhví v celkové hodnotě cca 4,5 mil. Kč

Návštěvnické centrum: ano

 

Autor: Václav Rout

Diskuse

Diskuze neobsahuje žádné komentáře.

Odpověď na: X