Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Palírna Glenfarclas - původ první single malt whisky o sudové síle

7. 8. 2016

Mezi majestátními kopci skotské Vysočiny se vlní nekonečné pláně. Výhled nic neruší, jen tu a tam kolem proběhne stádo jelenů. Jak se tak po silnici A95 pomalu blížíte do centra Speyside, k městečku Aberlour, po straně se objeví odbočka a u ní cedule – Glenfarclas Distillery. Nelze neodbočit.

Palírna Glenfarclas - původ první single malt whisky o sudové síle

Chvilku pojedete mladým smrkovým lesem, jenž je příjemným důsledkem politiky opětovného zalesňování Skotska, záhy se před vámi ale otevře výhled do krajiny. Uprostřed, ve stínu vrchu Ben Rinnes, spatříte palírnu Glenfarclas.

Na to, že tu stojí už od roku 1836, kdy ji založil Robert Hay, vypadá velmi moderně. Jde o jednu z mála zcela nezávislých palíren ve Skotsku, jejíž historie je již od roku 1865 úzce spjata s rodinou Grantů z Glenfarclasu. Tehdy ji totiž za 511 liber a 19 šilinků zakoupil praděd současných majitelů, a tak již šestou generaci patří jedné rodině.

Palírna Glenfarclas je bez nadsázky v mnoha ohledech výjimečná. Jako druhá ve Skotsku, hned po Glenfiddich, v roce 1973 otevřela návštěvnické centrum. Za vstupné ve výši 5 liber si ho nelze nechat ujít ani dnes – už kvůli jedné ze zdejších hlavních atrakcí, kuřáckému salonu první třídy ze zámořského parníku Císařovna Austrálie.

Byl celý rozebrán, přenesen do Speyside a přímo v palírně opětovně složen, aby zde sloužil jako degustační místnost. Pro nás Čechy je navíc zajímavý i tím, že během druhé světové války Císařovna Austrálie sloužila jako transportní loď, jíž byli převáženi čeští vojáci na obranu Tobruku.

K primátům palírny Glenfarclas patří i to, že v roce 1968 jako první uvedla na trh standardně vyráběnou single malt whisky o sudové síle – legendární Glenfarclas 105. Její obsah alkoholu činí 60 % a dobrá zpráva je, že se vyrábí dodnes.

Glenfarclas rovněž jako jedna z mála palíren ke staření whisky stále používá téměř výhradně sudy po sherry. To je v současné době, kdy kolem 90 % veškeré produkce vzhledem k nižší ceně a lepší dostupnosti zraje v sudech po bourbonu, skutečně ojedinělé.

 

Glenfarclas Distillery

Oblast: Speyside

Rok založení: 1836

Období provozu: nepřetržitě

Majitel: J. & G. Grant

Master blender: George Grant

Roční kapacita: 3 miliony litrů

Nejprodávanější whisky: 12letá Glenfarclas

Zajímavé plnění: Family Casks – unikátní kolekce whisky z nejlepších sudů ze zásob palírny. V době vydání, tj. v roce 2007, ji tvořilo 43 sudů z let 1952–1994.

Návštěvnické centrum: ano www.glenfarclas.co.uk 

Text: Václav Rout 

Diskuse

Diskuze neobsahuje žádné komentáře.

Odpověď na: X