Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Palírna Bruichladdich - místo původu nejvíce rašelinové whisky na světě

24. 7. 2016

Nezatoužili jste se někdy podívat do minulosti, třeba do vrcholné viktoriánské éry? Je to jednodušší, než by se mohlo zdát. Nemusíte k tomu vlastnit sofistikovaný přístroj z oblasti sci-fi. Stačí se vypravit na ostrov Islay na jihozápadě Skotska navštívit palírnu Bruichladdich.

Palírna Bruichladdich - místo původu nejvíce rašelinové whisky na světě

Ranní slunce ozařuje bílou budovu na břehu tyrkysově modrého moře. Stejnou barvu má i nápis na stěně budovy – Bruichladdich. Návštěva palírny připomíná spíše procházku funkčním muzeem. Zatímco v jiných palírnách na vás tu více, tu méně útočí různé displeje, knoflíky a jiná hejblátka, zde je vrcholem moderní technologie elektrická žárovka.

Na mnoha zařízeních se vyjímá číslice 1881, letopočet založení palírny a současně i rok, od nějž se počítá stáří mnoha dosud používaných přístrojů, včetně unikátních šestimetrových destilačních kotlů. A tak popustíte-li trochu uzdu fantazii, snadno se přesunete v čase o více než 130 let do minulosti.

Možná pak před sebou uvidíte kmitat zedníky ve vestách a bílých košilích, uslyšíte řehtání koní, které přivážejí materiál na stavbu, a třeba i uslyšíte pleskání plachet lodí kotvících přímo před palírnou. Za dlouhá desetiletí se toho moc nezměnilo.

Přitom whisky z palírny Bruichladdich je krásným příkladem moderního přístupu a nejnovějších trendů. Zaměřuje se na velmi osobité butikové destiláty, důraz je kladen zejména na porozumění roli surovin a klimatu.

Vyrábí se zde tři základní typy whisky: pro ostrov Islay atypická nenakouřená Bruichladdich, standardně nakouřená (40 ppm) whisky Port Charlotte a výrazně nakouřená Octomore. 

Posledně jmenovaná je nejvíce fenolovou whisky na světě (její verze 6.3 má neuvěřitelných 258 ppm). Palírna si zakládá na tom, že veškeré suroviny pocházejí buď přímo z ostrova Islay, nebo alespoň ze Skotska.

Ječmen na výrobu Octomore například pochází z nevelkého pole stejnojmenné farmy situované hned v sousedství. Palírna Bruichladdich byla v průběhu 20. století několikrát uzavřena, naposledy v roce 1994, kdy se zdál být její definitivní konec neodvratný.

Nebýt několika nadšenců kolem Marka Ryeniera a Simona Coughlina, kteří palírnu i se zásobami v roce 2000 koupili a opět otevřeli, patřila by k těm, na něž lze dnes již jen vzpomínat.

 

Bruichladdich Distillery

Oblast: Islay

Rok založení: 1881

Období provozu: dočasně uzavřena v letech 1907–1918, 1929–1935, 1941–1945, 1994–2000

Majitel: Rémy Cointreau

Head distiller: Adam Hannett

Roční kapacita: 1,5 mil. litrů

Nejprodávanější whisky: Bruichladdich The Classic Laddie

Zajímavá plnění: Octomore (nejvíce rašelinová whisky na světě) a Bruichladdich Bére (plnění z jediné původní skotské odrůdy ječmene)

Návštěvnické centrum: ano

www.bruichladdich.com

Diskuse

Diskuze neobsahuje žádné komentáře.

Odpověď na: X