Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Novinka Tullamore D.E.W. 14 let

13. 7. 2016

V září loňského roku proběhla v Paříži slavnostní premiéra whiskey Tullamore D.E.W. – 14leté Single Malt. Novinka vzbuzovala velká očekávání, jelikož měla nahradit legendární desetiletou Single Malt whiskey z produkce této palírny. A ukázalo se, že Tullamore D.E.W. 14 let Single Malt je jejím více než zdatným nástupcem

Novinka Tullamore D.E.W. 14 let

Přestože jde o naprostou novinku, která byla na světový trh uvedena teprve v září 2015 a na ten český o necelé dva měsíce později, již se celkem schopně zabydluje v portfoliu milovníků nejen irské whiskey, ale whisky obecně.

Není divu, vždyť se pečlivě drží výběru sudů pro zrání i způsobu přípravy, které se tolik osvědčily u její desetileté předchůdkyně. A to jak primárním zráním v sudech po bourbonu (na rozdíl od desetileté Tullamore D.E.W. v nich však tato whiskey pobyla minimálně 14 let), tak následným dokončením.

Na závěr zracího procesu byla totiž rozdělena na čtyři části, které byly přečerpány do čtyř rozdílných typů sudů - po oloroso sherry, madeiře, portském a bourbonu, a v nich následně zrály 6–9 měsíců. Po této fázi, během níž sudy dodaly destilátu specifickou chuť, barvu a aroma, následovalo smíchání ve scelovací kádi, kde whiskey zůstala 2–3 týdny, aby se chutě destilátů z jednotlivých sudů nenásilně propojily.

Výsledný destilát je naprosto unikátní svým ovocným charakterem, který navozuje atmosféru letního ovocného sadu se zrajícími hruškami, jablky a na pozadí i broskvemi a meruňkami. A celkový dojem? Nádherný pocit z nevtíravé líbivosti a příjemné harmonie všech chutí této whiskey ze zeleného ostrova.

A jaká je Tullamore D.E.W 14 let?

Nadechnete-li se nad sklenkou, otevře se před vámi sad plný ovocných stromů. Ucítíte zejména hrušky, jablka a na pozadí lehce přezrálé broskve, ale také dotek jemné a příjemné dubové suchosti. Poté se objeví náznak exotického ovoce s vanilkově medovým dipem a jemnou máslovou karamelkou.

Napijete-li se, opět ucítíte výrazný charakter máslové hrušky a jablek, k nimž se přidají tóny exotického ovoce (především banánů, kokosu a ananasu) s lehkým nádechem anýzu. V dokončení výraznou ovocnou chuť postupně nahrazuje lehká kořenitě dřevitá suchost s náznaky limety.

 

Tullamore D.E.W. 14 let Single Malt

Destilace: trojí, periodická

Typ sudů: sudu po bourbonu a poté mix sudů po oloroso sherry, portském, madeiře a bourbonu

Objem láhví: 0,7 l

Obsah alkoholu: 41,3 %

Doporučená cena: 1299 Kč

Diskuse

Pulky

20. 7. 2016 14:27

Velká škoda :-( Snad bude 18ka dostatečnou náhradou.

Odpovědět

Pulky

18. 7. 2016 13:27

Tullamorky miluju všechny, ale nejraději mám 10ku... Je u desetileté single maltky proces zrání v sudech stejný jako u 14ky (rozdělení do 4 sudů na 6-9 měsíců a následné smíchání 2-3 týdny)? Možná je to jen můj osobní pocit, ale 14ka mi přijde víc ovocná s menší stopou dubu než 10ka... Nejsem sám, kdo stále zvolí raději 10 single malt.

Odpovědět

Vašek Rout

20. 7. 2016 10:52

Ano, máte pravdu. Prvotní zrání je u Tullamore D.E.W. 10 let single malt po dobu 10 let v sudu od bourbonu. Poté je whisky rozdělena na 4 části, aby následně jednotlivé části zrály současně 6-9 měsíců buď v sudech od sherry oloroso nebo madeiry nebo portského či bourbonu. Poté se opět tyto čtyři částí spojí a nechají se snoubit po dobu 2-3 týdnů ve scelovací kádi. Výsledkem byla Tullamore D.E.W. 10 let Single Malt, která se však od konce minulého roku již nevyrábí.

Odpověď na: X