Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Na cestě po americké Bourbon Trail

7. 8. 2016

Existuje několik věcí, které jsou skutečně americké: modré džíny, jazz a samozřejmě bourbon. Domovem tohoto zlatavého nápoje je Kentucky. Až 95 % bourbonu se vyrábí v jeho střední části, v oblasti krásných luk, divokých bystřin a lesů plných dubového dřeva. Chcete-li tento lahodný destilát lépe poznat, není lepší způsob než navštívit Kentucky a vydat se po Bourbon Trail.

Na cestě po americké Bourbon Trail

Bourbon Trail je turistický projekt umožňující navštívit vybrané palírny a zajímavá místa spojená s whiskey, jehož vznik v roce 1999 iniciovala The Kentucky Distillersʼ Association (KDA). Jen za posledních pět let tuto cestu nebo alespoň její část absolvovalo neuvěřitelných 2,5 milionu návštěvníků.

Do projektu se v průběhu let zapojily prakticky všechny velké palírny a whiskey atrakce, aktuálně jsou její součástí:

Heavenʼs Hill Visitor Centre v Bardstownu, Evan Williams Bourbon Experience v Louisville, Jim Beam v Clermontu, Four Roses v Lawrenceburgu, Wild Turkey v Lawrenceburgu, Makerʼs Mark v Lorettu, Town Branch (Alltechʼs Lexington Brewing and Distilling Company) v Lexingtonu, Woodford Reserve poblíž Versailles a Bulleit Frontier Whisky Experience v areálu zrušené palírny Stitzel-Weller v Louisville.

Jde jak o palírny, tak o turistické atrakce, ovšem i ty stojí za návštěvu, protože jsou neskutečně kvalitně zpracované. Stejně tak se vyplatí přidat si do itineráře ještě jednu palírnu, která ve výčtu chybí – Buffalo Trace.

Společnost Sazerac, která je jejím vlastníkem, s KDA sice úzce spolupracuje, nicméně rozhodla se pro vlastní, na programu nezávislou propagaci. Její prohlídku je navíc možné spojit s návštěvou Frankfortu, hlavního města Kentucky, v němž se nachází.  

S pasem po hlavní trase a něco navíc

Optimálním obdobím pro cestu po Kentucky je jaro, kdy okolní krajina nádherně kvete, nebo podzim, kdy příroda hraje všemi barvami. Před začátkem cesty je dobré si vyzvednout Bourbon Trail Passport, ve kterém jsou všechny zastávky na Bourbon Trail zahrnuty, a to i s přesnými adresami a mapkou pro lepší orientaci. Každé je věnována jedna stránka s dostatkem místa pro poznámky a razítko.

Podaří-li se vám navštívit všechny a posbírat jejich razítka, můžete pas odeslat na uvedenou adresu a za odměnu získáte unikátní tričko, které nelze nikde koupit (i pas vám samozřejmě vrátí). Od roku 2012 je součástí Bourbon Trail i tzv. Craft Tour, která zájemce provede po menších řemeslných palírnách.

I těch je v současnosti devět: Barrel House v Lexingtonu, Corsair Artisan v Bowling Green, Limestone Branch Distillery v Lebanonu, MB Roland Distillery v Pembroke, New Riff v Newportu, Old Pogue v Maysville, Silver Trail v Hardinu, Wilderness Trace v Danville a Willet v Bardstownu.

Máte-li v plánu vydat se pouze po hlavní trase Bourbon Trail, zabere vám to minimálně pět dnů. Chcete-li navštívit i řemeslné palírny, přidejte určitě alespoň čtyři další dny. I tak budete muset zvládnout dvě palírny denně, což na první pohled sice nevypadá náročně, ale zkuste den co den poslouchat podobná vyprávění a přibližně stejný scénář o výrobě a zrání. Nemluvě o tom, že v každé palírně dostanete hned několik vzorků na ochutnání...  

Autem, na kole, s fotoaparátem

Chcete-li bourbon skutečně poznat, bez auta a dobrovolně abstinujícího řidiče se neobejdete. Vzdálenosti mezi palírnami nejsou nijak závratné, veřejná doprava ale pokulhává. Optimální proto je si zapůjčit auto hned na letišti a vyrazit. Jste-li sportovně založeni, můžete Bourbon Trail absolvovat na kole – vášniví cyklisté tvrdí, že cyklistické putování po Kentucky je jedním z nejkrásnějších v USA.

V obou případech si ovšem na cestu musíte vyhradit dostatek času. Prolétnout palírny jako japonský turista, který teprve doma z fotek a videozáběrů zjišťuje, kde všude byl a co viděl, není ideální. Okamžitý prožitek je milionkrát lepší než zprostředkované sledování z fotek a videozáběrů – a v případě Bourbon Trail to platí na sto procent.

Na druhou stranu je nesmírně pozitivní, že vás v Kentucky na rozdíl od Skotska či Irska ve focení nikdo a nic neomezuje. Fotit lze kdekoliv a cokoliv, a tak uzávěrky aparátů a blesky mobilních telefonů v palírnách cvakají o sto šest. Vzdálenosti mezi jednotlivými zastávkami Bourbon Trail se různí. Některé palírny jsou od sebe jen 12 kilometrů, jiné ovšem až desetkrát tolik.

Cestování je to ale věru příjemné, a to nejen díky bourbonu. Cesta totiž vede překrásnou krajinou, mnohdy po okreskách, na nichž jako byste se vrátili zpět v čase o několik desítek let. Narazíte na ní na tajuplná údolí, rozlehlé pláně s pasoucími se koni, pitoreskní farmy či ospalá městečka jako vystřižená z filmů o Divokém západě. I samotná krajina vás bude lákat k neustálému zastavování a focení.

 

Z Louisville na východ a dál

Jakou trasu pro cestu po Bourbon Trail zvolit? Osobně doporučuji začít v Louisville, kde můžete po přistání a ubytování rovnou navštívit Evan Williams Bourbon Experience. Druhý den se vypravte na východ do Frankfortu, který je dobrou základnou pro návštěvu palíren Wild Turkey, Four Roses, Buffalo Trace, Town Branch a Woodford Reserve.

Stačit by vám na ně mohly tři dny. Pak se přesuňte na západ, kde lze během jednoho dne zvládnout prohlídku Makerʼs Mark, jedné z nejkrásnějších palíren na trase, a Heavenʼs Hill Distillery, kde ovšem uvidíte pouze velmi pěkné návštěvnické centrum a sklady, protože výroba je situována v průmyslové palírně Bernheim v Louisville.

Pak vás bude čekat cesta na sever, během níž navštívíte palírny Jim Beam a Four Roses. Poté se vraťte zpět do Louisville a dopřejte si trochu aktivního odpočinku v podobě návštěvy historické palírny Stitzel-Weller, v níž se dnes nachází rozsáhlé muzeum whiskey Bulleit. Ačkoliv expozice vzbuzuje dojem, že jde o prastarou a hlavně rodinnou whiskey, realita je trochu jiná.

Tom Bulleit v roce 1987 pouze navázal na rodinnou tradici výroby whiskey, jež dle jeho slov sahá až do poloviny 19. století (tehdy ovšem v Americe pálil whiskey kdekdo) a palírna mu již od roku 1997 nepatří, je v majetku společnosti Diageo.

Destilát se navíc nevyrábí v tomto historickém objektu, ale v palírně Makerʼs Mark. Nicméně návštěvnické centrum ve Stitzel-Weller je velmi dobře udělané a jeho návštěva rozhodně stojí za to. Vlastně celé putování po Bourbon Trail představuje nezapomenutelný zážitek. Pro milovníka whisky, a bourbonu zvlášť, je to něco jako pro křesťana pouť do Santiaga de Compostella.  

Diskuse

Diskuze neobsahuje žádné komentáře.

Odpověď na: X