Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Whisky Kininvie z první destilace

14. 6. 2016

Společnost William Grant & Sons před časem přislíbila, že každý rok připraví jednu speciální edici whisky Kininvie, kterou budou tvořit pečlivě vybrané sudy z úplně první várky. Zrodila se Kininvie Special Release a s ní i unikátní sbírková kolekce, jejíž hodnota bude v průběhu let více než pravděpodobně významně narůstat.

Je 18. července 1990. V městečku Dufftown v centrální části oblasti Speyside probíhá malá slavnost. Janet Sheed Roberts, 88letá pravnučka Williama Granta, zakladatele společnosti William Grant & Sos a palíren Glenfiddich a The Balvenie, slavnostně přestříhává pásku u nově otevřené palírny Kininvie.

Její budova ale vlastně ještě tak úplně nestojí. Pravda, je v ní sice šest destilačních kotlů, ale chybí střecha a polovina zdí. Přesto se však v kotlích vesele pálí. První kapka z nich vytekla už o tři týdny dříve, 25. června v 8.45 h, a o devět dní později, 4. července 1990, byl destilát uložen ke zrání do sudů po americkém bourbonu.

Unikátní je Kininvie i tím, že jde pouze o tzv. still house, tedy budovu, v níž jsou umístěny jen destilační kotle. Zbytek provozu (varna a fermentační kádě) se nacházejí ve 100 metrů vzdálené palírně Balvenie.

Posuňme se v čase o 25 let. Je červenec 2015. Brian Kinsman, master blender společnosti William Grant & Sons, pečlivě vybírá tři sudy, v nichž se po dobu více než 25 let stařila úplně první várka whisky. Právě ta, jež byla destilována onoho červnového rána v roce 1990. Jeho volba padá na ty s čísly 8, 20 a 21. Jeden sud je určen pro Velkou Británii, druhý pro zbytek Evropy a třetí pro Tchaj-wan.

Zatímco Britové budou mít k dispozici 550 láhví whisky o 61,4 % alkoholu, v Evropě se bude prodávat 650 láhví 61,7% whisky a na Tchaj-wan se dostane 650 láhví 54,3% destilátu. Pro Českou republiku je uvolněno 100 láhví ze sudu číslo 20. Jde o skutečný klenot určený skutečným milovníkům a znalcům whisky, a tak má každá láhev Kininvie Special Release #1 jen 350 ml.

Zájem o ni jistě projeví i sběratelé a investoři, neboť investiční potenciál této whisky je více než zajímavý.

 

A jaká je Kininvie Special Release #1 ?

Kininvie Special Release #1 se vyznačuje zlatou barvou a krásně aromatickou vůní. Projevují se v ní tóny čerstvého listí a zeleně, ale také lehký náznak pelargonií a jarní louky.

Chuť nabízí příjemnou sladkost lehce ožehlého amerického dubu s tóny vanilky, zkaramelizovaného ovoce a kandované pomerančové kůry. Závěr je dlouhý s výraznou vanilkovou chutí amerického dubu.

 

 

Za kolik je Kininvie Special Release #1 k mání?

Destilace: 25. června 1990

Uložení ke zrání: 4. července 1990

Typ sudů: Hogshead, první plnění po bourbonu

Objem láhví: 0,35 l

Počet láhví: celkem 1850

Obsah alkoholu: 61,7 %, 61,4 % a 54,3 %

Doporučená cena: 15 999 Kč (61,7 % alc.) možno koupit na www.skotska-whisky.cz

 

Diskuse

Diskuze neobsahuje žádné komentáře.

Odpověď na: X