Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Víte, jak whisky degustovat?

21. 4. 2016

Degustace whisky je z velké části založena na hodnocení jejího aroma. Zatímco základních chutí bylo vědecky prokázáno pouze pět, vůní a pachů existují tisíce.

Víte, jak whisky degustovat?

Led je pro degustaci nevhodný

V první řadě je třeba se na degustaci náležitě připravit. Ochutnávané vzorky by měly mít pokojovou teplotu, čímž není ovšem míněna ta v přetopeném bytě, ale nějakých 18–20 °C.

Led je pro degustaci nevhodný, ochlazením nápoje se sníží intenzita odparu a vy se ochudíte o široké spektrum aromat. Whisky navíc naprosto neregulovaně naředí, a změní tak její celkový výraz.

Připravujete-li degustaci více vzorků, mějte je všechny dopředu nalité, zároveň však zamezte jejich oxidaci. K ochutnání obsahu poslední sklenky může dojít až za dvě hodiny po nalití, a tak je všechny zakryjte tzv. hodinovými sklíčky.

Nemáte-li je k dispozici, vezměte za vděk třeba kroužky z tvrdého papíru nebo papírovými cukrářskými kornoutky.

 

Degustujte kolem 2 cl whisky

Objem degustačního vzorku by se měl pohybovat kolem 2 cl. Běžně se ochutnávka skládá ze 4–8 vzorků, což ve výsledku činí 0,8–1,6 dl destilátu o minimální síle 40 % alkoholu, a to není zrovna málo.

Platí také, že by měl degustační vzorek vystačit na 3–4 doušky, přičemž ideální objem whisky v ústech pro účely degustace dle empirických zjištění činí přibližně 5–8 ml.  

Whiskou nekroužíme jako s vínem

Je-li vše nachystáno, můžete začít s vlastní degustací. Sklenku uchopte a pozdvihněte, nápojem v ní však nekružte. Whisky není víno, které má kolem 10–15 % alkoholu, ale minimálně 40% destilát, zakroužením byste tudíž zintenzivnili proudění a odpar.

Výsledné aroma by bylo velmi výrazné, s převažujícími agresivními tóny. Navíc byste aktivovali volně těkavé látky, které by ve whisky získaly převahu, a tím by se lehce posunulo její aromatické spektrum.

„Zawhiskováním“ zvětšíme plochu odparu

Správně byste proto neměli kroužit nápojem ve sklence, ale sklenkou kolem nápoje – stačí ji naklonit v úhlu 60° a zvolna ji otočit kolem celé její osy. Tím sklo lehce „zawhiskujete“ a nenásilně zvětšíte plochu odparu.

Poté na nápoj pohlédněte. Je subtilní, lehký, či naopak olejovitý, viskózní? Má barvu slámy, zlata, jantaru nebo třeba bronzu? Pokochat se můžete i tvorbou tzv. legs neboli slz, které tvoří tekutina stékající po sklence.  

Whisky se nečichá, ale dýchá

Jakmile se pohledu na whisky nabažíte, přistupte k hodnocení jejího aroma. Sklenku přibližte na 10 cm k nosu, lehce se jím nadechněte, zároveň ale mějte mírně pootevřená ústa. Možná u toho nebudete vypadat zrovna inteligentně, nicméně takto si aroma whisky skutečně nejlépe vychutnáte. Whisky se totiž nečichá, ale dýchá.

Sklenkou před nosem lehce pohybujte, neboť zatímco estery se drží spíše podél jejích stěn, aldehydy stoupají středem – díky pohybu ze strany na stranu tak získáte komplexní vjem.

Rozhodně se nenechávejte rozptylovat okolím. Degustace whisky je intimní dialog mezi vámi a nápojem, do něhož by neměl nikdo vstupovat. Trvat by měl alespoň 5–10 minut, protože whisky se během degustace vyvíjí a mění se i vnímání vašich čichových receptorů. Postupem času tak začnete rozlišovat i zprvu ukryté tóny.  

Whisky lehce poválejte po jazyku

Jsou vaše čichové buňky zcela saturovány? Nastal čas ochutnat. Vzorek do sebe neházejte naráz jako ruský mužik, ani jej necucejte jako bábinka absint. Napijte se tolik, abyste chuťovým buňkám poskytli dostatek materiálu.

Je třeba si uvědomit, že chuťové receptory se nacházejí po celých ústech, zejména na jazyku a měkkém patře. Nápoj proto lehce poválejte na jazyku, pusťte jej i pod něj, vraťte ho zpátky a pěkně si s ním pohrajte.

Zabrat by vám to mělo asi tak 5–10 vteřin, ne déle. Alkohol má totiž anestetické účinky a u 40% destilátu je doba delší než 15 vteřin považována za fyziologickou hranici pro narkotizaci chuťových pohárků.

S whisky si hrajte klidně 10 - 20 minut

Po celou dobu se soustřeďte na jednotlivé chuťové vjemy. Whisky vám v ústech pracuje – některé prvotní chutě trvají jen vteřinu či dvě a zmizí, aby uvolnily místo jiným. Je potřeba je nepropásnout. Jakmile si destilát dostatečně vychutnáte, nechte ho vklouznout do útrob.

Ani pak ale nespěchejte. Snažte se whisky neustálým nadechováním nad sklenkou vlichotit čichovým buňkám a současně sledujte vývoj chuti. Po několika minutách se opět napijte. Objevíte nové chuťové nuance, které vám doposud zůstaly ukryty. Takto si s whisky můžete hrát klidně i 10–20 minut a mít z ní krásný požitek.  

 

Nezapomínejte na neutralizaci chuti!

Degustujete-li větší počet vzorků, nezapomínejte na průběžnou neutralizaci chuti, aby byl nový vzorek co nejméně ovlivněn tím předchozím. Nejčastěji se používá voda. Optimální je chladná, nikoliv však ledová neperlivá pitná voda.

Vhodné je ale také pivo, nejlépe tradiční český ležák. Voda chuťové pohárky sice vyčistí, přesto však jisté reziduum chutí z původního vzorku v ústech zůstane, a to zejména u chuťově výraznějších whisky.

Oproti tomu pivo díky podobným surovinám a způsobu výroby chuť naprosto neutralizuje a připraví ústa na další degustaci. Je však potřeba ústa douškem piva pouze vypláchnout, a ne do sebe po každém vzorku nalít tuplák.  

Autor: Václav Rout

Diskuse

Anka Panka

10. 5. 2016 13:19

Whisky jsou sexy!

Odpovědět

Manka

10. 5. 2016 13:19

Yes, whisky rocks!

Odpověď na: X