Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Grant's: Rodinné dědictví v trojhranné láhvi

28. 12. 2016

Podíváte-li se na whisky Grant’s, první, co vás zaujme, bude tvar její láhve. Trojúhelníkový půdorys je nápadem významného švýcarského designéra Hanse Schlegera, jenž láhev v roce 1961 navrhl. Symbolizovat má tři nejvýznamnější zdroje kvality této nejstarší skotské blended whisky, a to vodu, vzduch a sladový ječmen.

Whisky Grant’s patří do portfolia společnosti William Grant & Sons, která je největší rodinnou firmou zabývající se produkcí skotské whisky. Grant’s Family Reserve se od roku 1903 vyrábí podle stejné receptury a na její kvalitu a konzistentní chuť dohlíží již pátá generace potomků zakladatele společnosti.

I díky tomu si ji milovníci whisky ve více než 180 zemích světa mohou vychutnat přesně takovou, jakou ji popíjeli gentlemani počátkem 20. století. Nicméně i ona svoji rodinku rozšířila. Mezi nejbližší příbuzné Grant’s Family Reserve patří například dvě whisky, které názorně dokládají, jak může byť jen krátký pobyt v sudu ovlivnit výslednou chuť destilátu.

Řeč je o Grant’s Sherry Cask, jež zhruba čtyři měsíce dozrává v sudech po sherry, a Grant’s Ale Cask, která se na závěr na stejně dlouhou dobu ukládá do sudů po edinburském pivním speciálu. Grant’s je jedním z nejkrásnějších představitelů tradiční skotské míchané whisky. Její základ tvoří z 60–70 % obilná whisky z vlastní palírny na jihu Skotska – palírny Girvan.

Založena byla v roce 1963 a postavit ji prakticky na zelené louce zabralo pouhých devět měsíců. Vlastní originální destilační přístroj, jenž využívá unikátní vakuové destilace, a palírna si ho proto nechala patentovat.

Směs whisky Grant’s dále tvoří ještě 22 druhů sladové whisky. Mezi ty páteřní patří Glenfiddich, Balvenie a Kininvie. V poslední době do směsi významněji promlouvá i sladová whisky z palírny Ailsa Bay, která byla v areálu Girvan postavena v roce 2007. Platí přitom, že v každé sklence whisky Grant’s, ať už Family Reserve nebo novodobých variací, je obsažen kus historie.

Odráží skutečnou tradici, neovlivněnou zasedáním neosobních správních rad, přesunem akcií v nadnárodních korporacích a častou změnou na vedoucích manažerských pozicích.  

Tasting notes

Při pohledu na zlatavou barvu Grant’s Family Reserve se vám vybaví nekonečné lány zrajícího ječmene. Přičichnete-li k ní, ječmen ve formě sladu tuto představu ještě umocní. Navíc k obilným lánům přidá sady plné dozrávajícího ovoce a lísky plné ořechů.

Ochutnáte-li, okamžitě oceníte pevnost a komplexnost tohoto destilátu. Velmi propracovaná harmonie vanilkově-banánové sladkosti se snoubí s výraznými sladovými tóny. To vše je zabaleno v jemném kouři, ovšem jen tak, aby nerušil, ale evokoval příjemnou atmosféru večerního posezení u zapáleného krbu, během nějž máte po ruce misku plnou čerstvých jablek, hrušek a lískových oříšků.

Dokončení Grant’s Family Reserve je příjemně dlouhé a jemné, s lehkým ořechovým nádechem. 

 


 

 

Grant’s Family Reserve

Druh whisky: skotská míchaná whisky

Použité sudy: sudy po sherry a bourbonu

Producent: William Grant & Sons

Obsah alkoholu: 40 %

Ke koupi: www.bottlesandstories.cz/Grants-Family-Reserve

Diskuse

Diskuze neobsahuje žádné komentáře.

Odpověď na: X