Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Fotit v palírně? Zapomeňte!

19. 7. 2016

Už dlouhá léta jezdím několikrát ročně do Skotska. Whisky a palírny jsou mojí vášní, poslední dobou ale narážím na trend, kterému nerozumím a jehož smysl mi naprosto uniká. O čem je řeč? O omezování focení.

Fotit v palírně? Zapomeňte!

Ještě před několika lety se v palírnách mohlo fotit prakticky kdekoliv. Vlézt do rmutovací či kvasné kádě pro detailnější záběr samozřejmě ani tehdy nebylo možné, tento a podobné zákazy byly ale výjimkou. Dnes už to bohužel neplatí.

S rozvojem techniky, její přístupnosti širokým vrstvám a jednoduchosti by člověk očekával, že si bude moci v palírně pořídit tolik snímků, kolik si jen zamane. Opak je ale pravdou. Mnohé palírny v posledních letech nastolily v souvislosti s fotografováním velmi restriktivní opatření. Ohánějí se obvykle tím, že se tak snaží zabránit případnému výbuchu či požáru, který by aktivovala uzávěrka digitálního fotoaparátu.

Podle mého je to ale hloupost a zástupný problém. Když jsem totiž v některých palírnách navrhl, že budu fotit analogovým fotoaparátem, u nějž k žádnému elektrickému impulzu nedochází, byl jsem stejně odmítnut. Kdyby šlo o tak velké riziko, zřejmě by ho reguloval zákon. A řešení by se určitě našlo – stačilo by třeba vybavit zaměstnance měřákem, který by hlídal koncentraci alkoholových par v ovzduší. V palírně Middleton ho mají, a tak tam lze klidně fotit i ve skladu.

Fotit v palírně? Zapomeňte!

Na jedné straně dnes zkrátka stojí palírny, v nichž si návštěvníci vyfotí maximálně ceduli u vchodu, a na druhé ty, v nichž dáte foťák na deset centimetrů od kotle, a nic se neděje. Mezi nimi je mnoho takových, které focení tu méně, tu více omezují.

Bojí se snad, že by případný návštěvník nahrál na chytrý telefon nesmysly, které někteří průvodci vypouštějí z úst? Nebo že by někdo vyfotil neuklizené gumáky pod stolem? Nevím. V palírnách, jako jsou Laphroaig, Bowmore nebo Bruichladdich, lze fotit kdekoliv a jakkoliv. Glenfiddich, Balvenie nebo třeba Highland Park focení povolují všude, vyjma destilační místnosti a skladů. To bych ještě chápal – bojí se, aby případně nedošlo k neštěstí.

Ovšem v palírnách, jako jsou Lagavulin, Caol Ila, Dalwhinnie či Ardbeg, fotit nelze vůbec. Proč ale bránit focení například ve rmutovací místnosti, kde není ve vzduchu ani molekula alkoholu? To skutečně nechápu. Už proto ne, že třeba v Ardbegu se ještě vloni fotit dalo.  

Kam až zákazy povedou?

Když návštěvníci v palírně fotí a své snímky následně postují na sociálních sítích, dostává se přece palírnám skvělé reklamy – a úplně zadarmo. Mnohdy se tak o nich dozvědí i lidé, kteří by o ně jinak ani okem nezavadili.

A v současné době, kdy export skotské whisky klesá a kdy na domácím trhu její producenti s velkou slávou uhádali dvouprocentní snížení daňové zátěže, aby zamezili dlouhotrvajícímu propadu prodeje, je zvláště zapotřebí využívat k propagaci skutečně všech možností. Nebo je snad ekonomičtější utrácet obrovské peníze za reklamu, včetně té na sociálních sítích?

Podle mého názoru by se majitelé palíren měli zamyslet nad logikou svého konání a nekopírovat se vzájemně v těchto ne zrovna přátelských a hlavně nesmyslných krocích. Jinak se možná časem stanou realitou pouhé virtuální návštěvy – v kinosále v areálu palírny zájemci shlédnou hodinový dokument, ale do samotného provozu se ani nepodívají. Časem pak možná opět přijde někdo s geniální myšlenkou palírnu otevřít návštěvníkům, aby viděli, jak ve skutečnosti vypadá. Anebo také ne...

Text: Václav Rout

Diskuse

Jirka

27. 10. 2016 15:21

V Talisker se nesmí fotit mimo sklad... kde tě to nechaj nafotit přes sklo :D

Odpovědět

Jirka

27. 10. 2016 15:16

V Talisker se nesmí fotit mimo sklad... kde tě to nechaj nafotit přes sklo :D

Odpovědět

bric

16. 8. 2016 14:43

V Auchentoschan jsem fotil všude a bez problémů.

Odpovědět

Odpověď na: X