Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Divoký krocan se 101 Proof

15. 8. 2016

Když bratři James a John Ripyovi v 19. století přijeli z irského Tyrone do Kentucky a otevřeli v Lawrenceburgu koloniál, k němuž v roce 1869 přidružili výrobnu alkoholu, určitě netušili, že dávají základ whiskey, která se v USA stane jednou z nejprodávanějších – Wild Turkey Straight Bourbon 101 Proof.

Divoký krocan se 101 Proof

Bourbon bratrů Ripyových měl našlápnuto už od samého počátku a nezastavila ho ani prohibice – vyráběl a prodával se i během ní pro léčebné účely.

Když v roce 1933 skončila, mohla palírna bratří Ripyových, nyní již spojená se společností Austin Nichols & Company, na rozdíl od jiných, jež se k předprohibiční produkci už nevrátily, modernizovat a zahájit masovější výrobu.

Jméno její bourbon ovšem dostal až v roce 1940. Thomas McCarthy, výkonný ředitel společnosti, byl zapálený lovec a se skupinou přátel rád vyrážel na lov divokých krocanů.

Nikdy s sebou neopomněl vzít láhev whiskey o síle 101 Proof (50,5 % alkoholu) z produkce jím řízené palírny. Všem chutnala, a tak ho při dalším lovu vybízeli, aby nezapomněl přibalit „toho divokého krocana“.

Milovníci bourbonu oceňují chuťový a aromatický profil The Wild Turkey i skutečnost, že palírna po desetiletí dokáže i v tak obrovském množství, které produkuje, vytvořit naprosto konzistentní bourbon.

Posledních více než šest desítek let je jeho výroba navíc spojena s jedním jménem – stojí za ním Jimmy Russell, člen Síně slávy Kentucky Distillersʼ Association.

Wild Turkey Straight Bourbon 101 Proof lze označit za vlajkovou loď palírny. Jde o nádherně zharmonizovanou směs bourbonů ve věku 5–8 let, tedy výrazně déle, než stanovuje zákon.

Destiluje se na nižší objem alkoholu, což při ředění na výsledných 50,5 % umožňuje přidat podstatně méně vody, a tím zachovat co nejčistší charakter původního destilátu.

Přes vyšší obsah alkoholu jde o velmi jemný, a přitom chuťově bohatý bourbon, jenž stejně jako další whiskey z palírny Wild Turkey zraje v nových dubových sudech vypálených na nejvyšší stupeň. Říká se mu aligátor, protože povrch dřeva je silně opálený a popraskaný, čímž kůži aligátora připomíná.  

 


 

Tasting notes

Barva Wild Turkey Straight Bourbon 101 Proof je tmavě jantarová, vůně jemná, přesto však bohatá. Vyznačuje se výraznými vanilkově dubovými tóny a vyváženým aroma ovocného charakteru, s převahou pomerančů a mléčné karamelky.

Chuť má sladce kořenitý ráz, sladké tóny vanilky v kombinaci se skořicí a javorovým sirupem harmonicky kontrastují s pikantnější kořenitostí a dubovou suchostí, kterou jí dodává vyšší obsah žitné whiskey ve směsi.

Na pozadí se objevuje náznak citrusů, zralého ovoce a lehce sladové tóny. V ústech vyvolává pocit hebké krémovitosti a kukuřičné sladkosti. Dokončení je velmi dlouhé, hluboké a jemné, s rozpoznatelnými tóny opáleného dubu a kořenitosti. Postupem času se zakulacuje a sládne.  

 

Wild Turkey Straight Bourbon 101 Proof

Obsah směsi: bourbony ve věku 5–8 let, vyšší podíl žitné whiskey

Typ sudů: velmi silně vypálené dubové sudy

Objem láhví: 0,75 l

Obsah alkoholu: 50,5 %

 

 

Diskuse

Diskuze neobsahuje žádné komentáře.

Odpověď na: X