Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Dean Callan: Nová Monkey Shoulder?

23. 11. 2016

Už ve svých čtrnácti věděl, že se chce stát barmanem. Je sice Ir, první barmanský kurz ale absolvoval v Austrálii a prvně se tam také postavil za bar. Šejkr a míchací sklenici Dean Callan po čase částečně odložil a začal se věnovat vzdělávání svých barmanských kolegů. Od roku 2006 je ambasadorem skotské whisky Monkey Shoulder. Hodně času tráví na cestách, v srpnu se v jeho itineráři ocitla i Česká republika.

Dean Callan: Nová Monkey Shoulder?

Jaký příběh a jaká filozofie se za značkou Monkey Shoulder skrývají?

Whisky Monkey Shoulder byla před deseti lety vytvořena společností William Grant & Sons, do jejíhož portfolia patří tradiční skotské whisky jako Grantʼs, Glenfiddich, Balvenie a Kininvie, tedy jak úspěšné blendy, tak vyhledávané single malt. Už na začátku tisíciletí bylo zřejmé, že dochází ke generační obměně a že milovníci whisky postupně stárnou.

Bylo třeba vymyslet něco, co by oslovilo i mladší generaci, a před tento úkol byl v roce 2005 postaven malt master David Stewart. Cílem bylo vytvořit 100% malt whisky, protože ta je synonymem kvality, kterou dnes lidé více než dříve vyhledávají. Zároveň ale mělo jít o velmi dobře pitelnou whisky s plnou a hladkou chutí, jež by byla vhodná i do koktejlů.

Výsledkem je Monkey Shoulder, blend tří single malt: Glenfiddich, Balvenie a Kininvie. Každá z nich zraje 6–12 let a poté se obsah maximálně sedmadvaceti sudů smíchá a společně zraje ještě 3–6 měsíců, aby se jednotlivé chutě krásně prolnuly.  

 

Neplánují se v budoucnu nějaké variace na základní Monkey Shoulder?

Tuhle otázku dostávám poměrně často. V současné době se žádnou další whisky Monkey Shoulder na trh uvést nechystáme, ale je pravda, že v minulosti na toto téma proběhlo několik experimentů. Zkoušeli jsme třeba udělat starší whisky, více než třicetiletou, ta by ale byla pro naši cílovou skupinu příliš drahá.

Nechali jsme ji také zrát v sudech po sherry, patrně nejzajímavější ale byla Smogy Monkey. Byla výborná jak sama o sobě, tak v koktejlech, které vyžadují trochu té kouřovosti.

Osobně se domnívám, že pokud bychom se v budoucnu rozhodli pro nějakou další variantu Monkey Shoulder, třeba i jen pro vybrané trhy, například Británii a Francii, Smoky Monkey by byla ideálním kandidátem.  

Jak dnes ke skotské whisky přistupuje mladá generace?

Dnešní mladí jsou představiteli Google generace, když se chtějí o nějakém produktu něco dozvědět, najdou si to velmi rychle on-line. Kromě informací je pro ně důležitá kvalita a skutečnost, zda daná značka koresponduje s jejich životním stylem.

Zatímco starší generaci je mnohdy obtížné získat pro něco nového, mladí lidé nové věci rádi zkoušejí, a když jim něco chutná, tak se k tomu vrátí. Nejsou ale až tak loajální, jak si myslíme, jde jim mnohem víc o zážitky.  

 

Vzpomeneš si ty na své úplně první setkání s whisky?

S alkoholem jako takovým mám zkušenost od útlého dětství – byl jsem totiž hrozně hyperaktivní dítě, a tak mi rodiče dávali kapku koňaku, abych lépe spal. K whisky jsem se ale dostal, až když jsem začal dělat barmana.

Nejprve to byly hlavně bourbony, třeba Bokorys, Makerʼs Mark nebo Wild Turkey, a když si na ně moje chuťové buňky přivykly, posunul jsem se ke skotské.  

Do České republiky a na Slovensko tě přivedl Ultimate Bartender Championship. Čím je tato soutěž specifická?

Především tím, že se obejde bez porotců, a tím pádem je maximálně objektivní. Většina globálních soutěží je postavena na hodnocení poroty a i já osobně jsem mnohokrát setkal s tím, že někdo zpochybňoval výsledky kvůli osobním nebo obchodním vztahům mezi porotci a soutěžícími. U nás rozhoduje matematika a rychlost.

Za každou disciplínu je možné získat předem daný počet bodů a tři nejlepší barmani se na závěr utkají v přípravě drinků na čas – jejich úkolem je co nejrychleji namíchat deset zadaných koktejlů. Ultimate Bartender Championship je o všestrannosti. Nejde v něm jen o znalosti a dovednosti, prověřuje také přesnost, rychlost a to, zda jsou barmani schopni myslet obchodně.

Vítěz českého a slovenského národního kola, jímž se stal Dominik Marek z brněnského Baru, který neexistuje, se s Monkey Shoulder na tři dny podívá do Řecka. Program zhruba z poloviny sestává z workshopů vedených zajímavými osobnostmi z barové branže, dostatek času je ale i na relax, zábavu a party.  

Na který drink na bázi Monkey Shoulder nikdy nezapomeneš?

Skvělých drinků s Monkey Shoulder jsem ochutnal spoustu. Jeden z nejlepších mi v tokijském baru Trench namíchal Rogerio Igarashi Vaz. Pokud si dobře vzpomínám, šlo o kombinaci Monkey Shoulder, sladkého vermutu, maraschina a absintu nebo nějakých speciálních bitters.

Vlastně se hodně podobal mému koktejlu Malt Jockey, ale o to nejde. Mám Rogeria rád a tehdy jsem si to u něj v Trenchi opravdu užil. Drink byl skvělý, servis naprosto bezchybný a všechno to tak nějak zapadlo do nálady, kterou jsem měl.  

 

Co bys nám teď a tady bez rychlého přemýšlení namíchal?

Třeba Morning Glory Fizz? Skvěle chutná, je snadný na přípravu a v každém baru mají ingredience, které na něj potřebuješ. Je v něm i absint, a ten lidi baví. Má rád divadlo a teatrální koktejly, takže rád připravuju i Burnt Brandy & Peaches nebo Cafe Brulot – oba se zapalují, a jsou tudíž hodně efektní.

Whisky Monkey Shoulder koupíte na www.bottlesandstories.cz

 

 Autor: Václav Rout 

Diskuse

Diskuze neobsahuje žádné komentáře.

Odpověď na: X