Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Bowmore, nejstarší palírna na ostrově Islay

26. 10. 2016

Plavu si v bazénu. Pár temp jedním směrem, otočka a pár temp druhým směrem. Pohoda, kterou zažijete na mnoha místech světa. Tenhle bazén ale není obyčejný. Když zavřu oči a lehce při plavání nasaju vzduch, jako bych cítil jemnou vůni whisky. Nacházím se totiž v budově, která ještě před několika lety sloužila jako její sklad. A navíc ještě v nejstarší funkční palírně na ostrově Islay – v Bowmore.

Bowmore, nejstarší palírna na ostrově Islay

Ostrov Islay je Mekkou mnoha milovníků skotské whisky. Typicky kouřová výrazná whisky ze zdejších palíren má po světě nekonečný zástup obdivovatelů. Ti nejskalnější se na ostrově každý rok koncem května sjíždějí na téměř náboženské pouti, jíž je whisky festival Feis Ile.

V době jeho konání na každého z o něco více než tří tisíc obyvatel připadají přinejmenším tři návštěvníci, a tak je třeba si zajistit ubytování s mnohaměsíčním předstihem.

Po zbytek roku je zde podstatně klidněji a věcí k vidění bezpočet. Tak třeba na kopci na okraji vesnice Bowmore stojí kostel s kruhovým půdorysem. Proč tento neobvyklý tvar? To proto, aby se ďábel nemohl skrývat za rohem a ohrožovat věřící.


 

Palírna Bowmore patří mezi nejstarší palírny na ostrově Islay


 

Pro milovníky whisky je však větším lákadlem poněkud jiná stavba. Patří k nejstarším v obci, postavena byla jen devět let po jejím založení, tedy v roce 1779. Řeč je samozřejmě o jedné z nejkrásnějších a současně i nejstarších palíren na ostrově Islay.

Palírna Bowmore se nachází kousek od „náměstí“ a druhou stranou se prakticky svažuje přímo k moři, které s přílivem dosahuje až k jejím vnějším stěnám. Jde o jednu z pouhých sedmi palíren ve Skotsku, v nichž ještě probíhá celý výrobní proces.

Ten si lze v Bowmore nejen prohlédnout, ale dokonce i nafotit, což je v dnešní době celkem unikum, neboť většina palíren používání fotoaparátů ve výrobním provozu zakazuje. Bowmore vyrábí širokou řadu single malt whisky stejného jména, od těch nejzákladnějších až po velmi cenné láhve.

Ostatně jedna z nejstarších whisky prodaných doposud v aukci byla právě z této ostrovní palírny. Pocházela z roku 1850 a v roce 2007 se vydražila za tehdy rekordních 27 900 liber.

 

Bowmore Distillery

Oblast: Islay

Rok založení: 1779

Období provozu: nepřetržitě, vyjma druhé světové války, kdy palírna sloužila jako velitelství RAF pro protiponorkové akce

Master blender: Rachel Barrie, historicky první žena na pozici master blendera na světě

Roční kapacita: 1,7 mil. litrů

Nejprodávanější whisky: 12letá Small Batch

Zajímavá plnění: Black Bowmore 1957

Návštěvnické centrum: ano

 

Diskuse

Diskuze neobsahuje žádné komentáře.

Odpověď na: X