Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

5 nejčastějších mýtů o whisky

9. 5. 2016

Cílem konzumace whisky je radost ze života a jeho krás, zda jí dosáhnete usazeni v kožené sedačce se sklenkou čisté sladové whisky oživené několika kapkami vody, nebo v moderním koktejlovém baru nad sklenkou Manhattanu je úplně jedno. Hlavně se nenechat nikým a ničím svazovat.

5  nejčastějších mýtů o whisky

1. Whisky je pití starých chlapů

Asi nejběžnější klišé spojené s whisky má podobu prošedivělého gentlemana, jemuž sluha na tácu přináší tumbler z křišťálového skla naplněný whisky a ledovými kostkami. V barech po celém světě přitom snadno narazíte na partu žen či skupinku hipsterů, jak si objednávají jednu rundu whisky za druhou.

Zejména na nově se formujících trzích, k nimž patří Rusko, Mexiko, Brazílie nebo Čína, je whisky nápojem mladé a střední generace s velkým zastoupením žen.

Také v tradičních konzumentských zemích ženy pronikají do dříve uzavřených whisky společenství. Vykonávají i profese degustátorů (Martine Nouet) nebo dokonce masterů blenderů (např. Kirsteen Campbell, Stephanie Macleod, Maureen Robinson). Takže: Good bye, old grandpa!  

2. Whisky jen na ledu či čistá

Toto klišé od whisky odehnalo spoustu lidí. Přišli, vyzkoušeli, nechutnalo. A přitom stačilo málo: lehce destilát prokápnout vodou, správně ho naservírovat a hlavně – nic nezakazovat.

Mnozí rádoby odborníci buď vodu úplně zavrhují, nebo whisky naopak zalijí celou deckou a sklenkou zakrouží, jako by chtěli vyvolat tornádo... A jak tedy whisky správně pít? Tak, aby vám chutnala.

Uvědomte si, že je to především nápoj, který vás má obšťastnit. Pokud vás jen trochu omezuje či svazuje, radost se vytrácí a nastupuje stres. Takže pokud vás udělá šťastnými whisky s přidáním vody, nedejte na cizí rady, ale jen a jen na sebe.  

3. Whisky se pije samostatně

Když se před lety začala whisky párovat s pokrmy, všichni na to koukali jako na zjevení a někteří se i pohoršovali. Moralisticky kázali, že whisky se přece k jídlu nepije, maximálně po něm.

Možná měli raději vyzkoušet krásně kouřovou single malt Port Charlotte se suflé z velmi hořké čokolády, bourbon Wild Turkey s uzenými rybami arbroath smokie nebo 16letý Lagavulin se sýrem blue stilton. Pochopili by, jak strašně se mýlí.

Whisky je totiž nápoj, který se hodí nejen jako samostatný drink, ale také jako rovnocenný společník k mnoha pokrmům. Dokáže je stejně jako víno či pivo neskutečně podtrhnout, případně v nich objevit další úrovně chutí a aromat.  

4. Single malt je lepší než blended

Zatímco produkce single malt je naprosto transparentní, výroba blended whisky je obestřena mnoha tajemstvími. Žádná společnost totiž nezveřejní seznam všech whisky, které tvoří její směs, ani přesný poměr sladové a obilné whisky. Jde o součást výrobního i obchodního tajemství.

Navíc whisky určená pro míchání často zraje v již mnohokrát použitých sudech, takže dochází jen k malému vlivu dřeva na chuť destilátu. Na druhou stranu však existují i překrásné blended whisky, které svým charakterem převyšují mnohé základní single malt.

Dosažení kvalitní směsi od mistra míchače vyžaduje obrovskou zkušenost. A pokud je to mistr s velkým M, dokáže dát výslednému blendu neskutečnou hloubku a harmonii.  

5. Starší znamená lepší

Co vlastně znamená číslovka na etiketě? Označuje počet let, po něž daná whisky ležela v sudech, ale neříká nic o její kvalitě, aromatu ani chuti. V některých 30–50letých destilátech dominuje dřevo natolik, že prakticky potlačí vše ostatní. A máte snad chuť ocucávat alkoholem napouštěný dřevěný špalík?

Chcete-li investovat do pěkné staré whisky, vybírejte z prověřených značek a výrobců, jako jsou Glenfiddich, The Balvenie, Macallan, Highland Park, Dalmore nebo třeba Brora. Musíte samozřejmě počítat s tím, že si za kvalitu připlatíte.

Jistě, najde se i 50letá sladová whisky do 10 000 Kč, věřte však, není to žádná hitparáda. Jako dárek, kterým chcete oslnit neznalce, možná zafunguje, ale nepochutnáte si. A jsme zase u toho – whisky by měla především přinášet radost…    

Autor: Václav Rout

Diskuse

Diskuze neobsahuje žádné komentáře.

Odpověď na: X